Jaką czcionkę użyć na stronie www?

Jaką czcionkę użyć na stronie www?

W jaki sposób twoi Klienci czytają stronę internetową?
31 maja 2012
Chcesz, żeby Google Bot odwiedzał Cię częściej? 5 rad o pozycjonowaniu.
30 lipca 2012

Jaką czcionkę użyć na stronie www?

Zawsze podczas tworzenia strony www prędzej czy później pojawi się pytanie: Jakiej czcionki mam  użyć? Do tej pory wytyczne związane z „typografią internetową”  były dość oczywiste a ich podwaliną była jedna bardzo ważna zasada:

 

Pisz na stronie czcionkami sans serif

 

Czcionki sans serif inaczej nazywamy czcionkami bezszeryfowymi. Różnicę między czcionką szeryfową i bezszeryfową widać na poniższym przykładzie.


Jak widzicie czcionki sans serif nie posiadają ogonków i ozdobnych końcówek.

 

Skąd taka wytyczna? Z bardzo prozaicznego powodu:

Teksty pisane czcionkami sans serif były (i nadal są!) łatwiejsze do czytania dla Internauty

Kiedyś ekrany naszych komputerów były zbyt kiepskie, by mogły odwzorować prawidłowo szeryfy. Monitory o słabych rozdzielczościach powodowały rozmycia kształtów liter (poszarpane na ekranie szeryfy utrudniały czytanie).

W roku 1996 roku dominowała na ekranach rozdzielczość 640 x480 a gęstość piksela na cal oscylowała na poziomie 60 PPI. Nic więc dziwnego, że czcionki szeryfowe na tego typu ekranach prezentowały się nad wyraz… niewyraźnie.

W 1996 Microsoft stworzył czcionkę, która była jedną z pierwszych powstałych właśnie z myślą o ekranach komputerów. Czcionka ta przyczyniła się do znacznej poprawy czytelności tekstów on line. A nazywała się? Verdana. Tak, tak… Dobrze ją znacie.

 

Verdana jest od tamtego czasu jedną z popularniejszych czcionek stosowanych w webdesignu.

Nawet nie zdajecie sobie sprawy,  ile stron napisanych Verdaną do tej pory przeczytaliście!

Kończy się jednak czas dominacji czcionek sans serif. Wraz z rozwojem technologii zmienia się również podejście do czcionek umieszczanych na stronach www. Technologia idzie do przodu. Dziś, kiedy na rynku pojawiły się już ekrany o gęstości pikseli 220 PPI (Apple, MacBook Pro rozdzielczości 2880 × 1800 na wyświetlaczu 15-calowym) odwzorowania czcionek na ekranach są coraz lepsze.

 

Co prawda nadal zdecydowana większość dobrze zrobionych stron wykorzystuje tylko i wyłącznie czcionki bezszeryfowe, ale rozwój technologii i lepsza jakość monitorów pozwala już na stosowanie coraz częściej czcionek szeryfowych.

 

Jaką czcionkę masz użyć na swojej stronie www?

Być może czcionki szeryfowe w końcu opanują Internet, ale jeszcze przez długi czas na stronach www będziemy używać czcionek typu sans serif. Z prostego powodu – większość z użytkowników komputerów nadal jeszcze posiada monitory o parametrach 96 ppi.

Czcionki sans serif  królują na stronach www. Internauci są do nich przyzwyczajeni. Z przyjemnością przeczytają informację na Twojej stronie,  o ile napiszesz je właściwą  czcionką. Jaką?

 

Przy tworzeniu własnej strony www warto brać po uwagę następujące typy czcionek bezszeryfowych. To uniwersalny zestaw, który sprawdzi się zawsze.

I zagadka na zakończenie.  Jaką czcionką napisana jest ta strona?

 

 

Autor: Katarzyna Biernacka (iMedia Solutions)
„W sieci” pracuje od 2003 roku. Początkowo jako dziennikarz internetowy, potem z-ca redaktora naczelnego ogólnopolskiego serwisu, w końcu specjalista e-marketingu. Specjalizuje się przygotowywaniu strategii promocji dla małych firm w Internecie, zwłaszcza tych zakładanych przez kobiety. Aktualnie instruktor i specjalista ds.promocji w Akademii Fotografii Dziecięcej. Certyfikowany trener ECCC „Grafiki dla fotografów” oraz „e-Marketingu”.


Przeczytaj inne artykuły związane z tym tematem:
[related-posts-thumbnails]

Katarzyna Biernacka
Katarzyna Biernacka
Content marketer, copywriter, właścicielka agencji iMedia Solutions specjalizującej się w content marketingu - prowadzeniu blogów firmowych, tworzeniu treści do e-sklepów & SEO.

Komentarze są wyłączone.