Jak napisać dobry opis alternatywny do zdjęcia (ALT)?

Jak napisać dobry opis alternatywny do zdjęcia (ALT)?

Ile postów na blogu firmowym w miesiącu?
10 maja 2019
Jak nazywać pliki graficzne?
29 maja 2019

Jak napisać dobry opis alternatywny do zdjęcia (ALT)?

Co to jest atrybut ALT?

Atrybut ALT zwany jest również „tekstem alternatywnym”, „tagiem ALT” czy (jak w przewodniku Google dla Webmasterów) „opisowym tekstem zastępczym”. To tekst, który pojawia się w przypadku, gdy z jakichś powodów nie możemy zobaczyć grafiki, zdjęcia czy obrazu (np. nie załadowała się, została zablokowana). Atrybut ALT pomaga również czytnikom ekranów opisywać obrazy niedowidzącym użytkownikom internetu, a przede wszystkim (i to dla nas jest najważniejsze) pozwala wyszukiwarkom lepiej indeksować i oceniać witrynę. Tag ALT prezentuje się w kodzie następująco:
<img src="nazwa-obrazka.gif" alt="Tutaj umieszczasz tekst alternatywny">

Dlaczego trzeba dodawać teksty w tagu ALT?

Wyobraźmy sobie, że umieściliśmy na naszym blogu podróżniczym tekst o ostatniej wyprawie np. w Góry Stołowe. Tekst o wycieczce w Błędne Skały, wspinaczce na Szczeliniec Wielki okrasiliśmy oczywiście całą masą pięknych i atrakcyjnych fotografii. W związku, z tym że tych fotografii było dość dużo, nie chciało nam się bawić w zmianę nazw zdjęć i wszystkie mają format prosto z aparatu, czyli IMG_23495848.jpg. Pomijam fakt, że taka rzecz nie powinna się zdarzyć. Czy nam się chce, czy nie chce, nigdy nie wolno nam wrzucać zdjęć w takim formacie, ale...

W naszej hipotetycznej opowieści jesteśmy leniwi i w efekcie na stronie jest cała masa plików fotograficznych, które mają jedynie cyferki zamiast nazw. A format kodu to standardowy

<img src=”IMG 23495848.jpg”>

A teraz wyobraźmy sobie, że naszą stronę odwiedza bot Google i skanuje tekst o Górach Stołowych. Bardzo chciałbym zaindeksować nasze fotografie, ale nie ma kompletnie pojęcia, co na tych fotografiach się znajduje. Cyferki i liczby nic mu nie mówią. Potrafi oczywiście na podstawie kontekstu strony "z grubsza” przyporządkować zdjęcie do danej kategorii, ale w bardziej szczegółowych frazach się gubi.

Jak to wygląda praktyce? Jeśli tekst zatytułowany jest np. "Góry Stołowe na weekend" to Google bot zakłada, że zdjęcia w tym artykule dotyczą Gór Stołowych, ale już nie będzie wiedział, że na tym zdjęciu są Błędne Skały, a na innym Szczeliniec Wielki. Chyba, że o tym mu powiemy.

W takim właśnie przypadku niezbędny jest atrybut ALT.

Tekst alternatywny obrazka ALT pomaga wyszukiwarkom powiązać obrazy z zawartością strony internetowej, aby mogły prawidłowo indeksować je w wynikach wyszukiwania. Tagi ALT pomagają również wyszukiwarkom określić najlepsze wyniki, które należy podać, gdy użytkownik szuka obrazów związanych z konkretną frazą. I tutaj zaczyna się robić ciekawie.

Jak tekst ALT pomaga nam w SEO?

Pomimo tego, że tekst przeważa w wynikach wyszukiwania, Google coraz więcej uwagi poświęca również innym formom jak obrazy, grafiki czy wideo. Wyniki wyszukiwania frazy stają się coraz bardziej atrakcyjne dla oka, a Google stara się podsuwać nam najbardziej wartościowe odpowiedzi na nasze pytanie i to w różnych formach. W tych wynikach obrazy zajmują szczególną rolę.

Zauważmy, że w odpowiedziach na zapytania do wyszukiwarki obrazy pojawiają się niezwykle często. Zlokalizowane są w różnych miejscach, nad i pod wynikami tekstowymi czy mapą. Zawsze jednak „gdzieś są”.

Oznacza to, że grafiki są jednym z elementów, które pomogą nam w zwiększeniu ruchu organicznego. Jeśli nie pojawiliśmy się w wynikach tekstowych, zawsze jest szansa, że pojawimy się w wynikach grafiki. Z tego powodu warto inwestować w dobre opisy zdjęć. Jest to szczególnie ważne w branżach, w których przeważa wizualna strona np. branży fotografów ślubnych.

Poniżej różne lokalizacje grafiki w wynikach wyszukiwania.

Jak napisać dobry tekst alternatywny do obrazka?

Wydaje się, że to prosta sprawa. Ot, po prostu trzeba opisać to, co znajduje się na obrazku. Nic trudnego. Hmmm… W takim razie zerknijmy na to, co na temat tekstów zastępczych mówi samo Google.

Wg Google tekst alternatywny powinien być „krótki, ale i pełen treści”. No, niewiele nam to mówi, poszperajmy zatem głębiej. W innymi miejscu czytamy, że atrybut ALT powinien być: “przydatny, dostarczać dużo informacji, zawierać odpowiednie słowa kluczowe oraz pasować do zawartości strony”.

Innymi słowy, musimy napisać to tak, żeby w tym małym formacie zmieścić maksymalnie wiele danych. A przy tym nie może to wyglądać nienaturalnie, ale dobrze by było, gdybyśmy jeszcze tam zmieścili jakieś słowa kluczowe. Dodatkowo ma to wszystko jeszcze pasować do kontekstu i tematyki strony. "Czy leci z nami pilot?"

Do mnie zdecydowanie lepiej przemawia inne wytłumaczenie związane z pisaniem ALT-ów.

Tagi ALT powinny zawierać wystarczającą ilość informacji dla osób, które nie widzą obrazów, aby mogły zrozumieć, co obraz przedstawia. Z tego powodu podczas pisania tagów ALT warto zadać sobie pytanie: czy po usłyszeniu tego osoba niedowidząca byłaby w stanie wyobrazić sobie zawartość obrazka?

PRZYKŁAD

a. Tekst w tagu ALT, który nie jest wystarczająco opisowy dla tego obrazu:

<img src="spacer-nad-baltykiem.jpg" alt="Ojciec i córka">

b.Tekst w tagu ALT, który jest za długi dla tego obrazu.

<img src="spacer-nad-baltykiem.jpg" alt="Dziewczynka w różowej bluzie, z włosami spiętymi w kucyk, trzyma za rękę tatę z plecakiem. Stoją na plaży, nad morzem boso, a woda obmywa ich stopy.">

b. Tekst w tagu ALT, który dobrze opisuje zawartość obrazu.

<img src="spacer-nad-baltykiem.jpg" alt="Tata z małą córeczką spacerują po plaży na bosaka">

W napisaniu dobrego ALT-u musimy uwzględniać również kontekst strony. Ten opis alternatywny ALT byłby dobry, gdyby zdjęcie znajdowało się na stronie piszącej np. ogólnie o wycieczkach rodzinnych nad morze. A gdyby to samo zdjęcie znalazło się na moim blogu osobistym, który opowiadałby o wycieczce nad Morze Bałtyckie?

Wówczas prawidłowy ALT mógłby wyglądać tak:

<img src="spacer-nad-baltykiem.jpg" alt="Mąż z 3-letnią córką Olą spacerują na bosaka po plaży nad Morzem Bałtyckim w Ustroniu.">

Tekst alternatywny do obrazu musi być konkretny, ale także reprezentatywny dla tematyki strony. To samo zdjęcie można opisać w różny sposób w zależności do tego, na jakiej stronie się znajduje.

Jak długi powinien być tekst ALT do obrazu?

Jak już wiecie, teksty w atrybucie ALT nie tylko muszą być opisowe, ale również krótkie. Google nie podaje nigdzie limitu znaków, jakie powinny być w tagach, ale możemy się tego limitu domyślić. Najpopularniejsze czytniki ekranu ucinają tekst ALT po ok. 125 znakach. Wskazane jest, aby tekst zastępczy właśnie zamykał się w tej liczbie. W tych 125 znakach powinniśmy zapewnić użytkownikom i wyszukiwarkom wystarczającą liczbę szczegółów, aby można było powiązać obraz z kontekstem strony.

Co to jest pusty atrybut ALT?

Pusty, czyli taki, którego nie dodaliśmy do strony. Wówczas kod obrazka wygląda tak.
<img src=”IMG 23495848.jpg” alt=” “>

Jeżeli na twojej stronie masz dużo takich pustych atrybutów ALT, najlepiej od razu zajmij się ich uzupełnianiem.

Kilka dobrych porad związanych z pisaniem ALT-ów.

Na koniec zbierzmy najlepsze praktyki związane z pisaniem opisów ALT do obrazów na stronie internetowej.

1. Opisuj grafikę w miarę możliwości wyczerpująco i konkretnie.
Opis powinien zawierać wszystkie kluczowe elementy, które pozwolą robotom (i osobom niedowidzącym) zorientować się w tematyce obrazu. Nie zapomnij opis dostosować do kontekstu strony.

2. Nie umieszczaj słowa kluczowego w każdym opisie zastępczym.
Fraza kluczowa nie musi znajdować się w tekście alternatywnym każdego obrazu. Wybierz obraz, który twoim zdaniem jest najbardziej reprezentatywny dla danego tematu i przypisz mu słowo kluczowe.

3. Zrezygnuj ze słów, które są niepotrzebne.
A takimi słowami i konstrukcjami są np. „na tym obrazku”, „fotografia przedstawia”. Od razu przechodź do sedna zawartości. Jaki jest koń, każdy widzi. Robot Google wie, że ma do czynienia ze zdjęciem, obrazkiem lub grafiką. Nie trać znaków na pisanie o oczywistościach.

4. Używaj w opisie ALT słów kluczowych.
Opis alternatywy jest doskonałym miejscem na to, żeby zasygnalizować wyszukiwarkom słowa kluczowe, które są przez ciebie pożądane. Jeżeli jest tylko taka możliwość, wpleć frazę kluczową do opisu ALT. Pamiętaj jednak, że opis alternatywny powinien wyglądać naturalnie i mieć charakter opisowy. Dlatego…
5. Nie upychaj słów kluczowych w ALT-ach za wszelką cenę.
Forma
<img src= “nazwa.png" alt="słowo kluczowe 1, słowo kluczowe 2, słowo kluczowe 3, słowo kluczowe 4">
to jedna z najgorszych opcji, jaką możesz wybrać. Nie wykorzystuj tekstu zastępczego obrazka jako miejsca, w którym upchniesz garść słów kluczowych. To się nie sprawdzi. Skup się na napisaniu dobrego tekstu alternatywnego i jak masz możliwość, umieścić w nim frazę. Jak nie masz, nie wsadzaj na siłę.

6. Zamknij opis w 125 znakach.
Już o tym wspominałam. Czytniki ekranu zazwyczaj po 125 znakach przestają czytać tekst dodatkowy. Staraj się, aby opis nie przekraczał tej liczby znaków.

7. Nie zapomnij o longdesc = " ".
Jeśli z jakichś powodów twój opis obrazka musi być dłuższy. Wówczas możesz skorzystać z tagu longdesc = "" . Przyda się dla bardziej złożonych obrazów, które wymagają dłuższego opisu.

Zamów wycenę

W momencie, gdy zaczniemy się zajmować Twoim blogiem staniemy się jednocześnie jego głównym administratorem i redaktorem naczelnym. Nie musisz się już o nic martwić. W usłudze dostaniesz nie tylko same treści, ale przede wszystkim pomysł na bloga i kompleksowe nim zarządzanie.
prowadzenie-bloga-firmowego-na-idosell-shop

Blog firmowy

od 450PLNmiesiąc

prowadzenie bloga firmowego

 • 1. Artykuły wysokiej jakości
 • 2. Optymalizacja każdego artykułu (SEO)
 • 3. Zdjęcia w tekstach gratis.
 • 4. Raporty i statystyki.

Prowadzenie bloga - dowiedz się, ile to kosztuje

Szukasz kogoś do prowadzenia bloga firmowego lub do e-sklepu? Zastanawiasz się, ile to może kosztować?
Wypełnij krótki formularz a poznasz szacunkowe koszty.

Przy okazji możesz zapytać o kilka rzeczy związanych z prowadzeniem bloga firmowego i o to jak mogę pomóc Ci zwiększyć widoczność witryny firmowej lub e-sklepu w sieci. Przy pomocy bloga firmowego naprawdę można zdziałać wiele.

 
prowadzenie-bloga-firmowego-na-idosell-shop

Blog firmowy

od 450 PLNmiesiąc

prowadzenie bloga firmowego

 • 1. Artykuły wysokiej jakości
 • 2. Optymalizacja każdego artykułu (SEO)
 • 3. Zdjęcia w tekstach gratis.
 • 4. Raporty i statystyki.
Chcesz wiedzieć więcej?
 
Katarzyna Biernacka
Katarzyna Biernacka
Content marketer, copywriter, właścicielka agencji iMedia Solutions specjalizującej się w content marketingu - prowadzeniu blogów firmowych, tworzeniu treści do e-sklepów & SEO copywritingu.

8 Comments

 1. Bartek pisze:

  Bardzo dobry wpis, rzeczowy i zwięzły. Mam pytanie, prowadzę stronę z quizami i żartami, dużo grafiki, mało tekstu, często wpisy składają się z samych zdjęć i obrazków. Np. ten: quizydlawiedzy.pl/anegdoty-z-zycia-naukowcow/ Chciałbym w tekście alternatywnym dać słowa kluczowe dotyczące; strony, wpisu ora fragment tekstu z obrazka. Najpierw wpisywać słowa kluczowe np. Anegdoty o naukowcach, Przyjaciel Nielsa Bohra, podczas wizyty w jego wiejskim domu, czy słowa kluczowe dać na końcu; Przyjaciel Nielsa Bohra, podczas wizyty w jego wiejskim domu, Anegdoty o naukowcach, Strefa Humoru.

 2. Saturejka pisze:

  Przydatne, dziękuję!

 3. Adam pisze:

  Bardzo dobry wpis i dużo wniosków! 🙂

 4. darteye pisze:

  Jak waszym zdaniem opisywać ALTy w galeriach w których np. jest więcej zdjęć dotyczących jednej realizacji? Dajmy na to jest 10 różnych obrazów dla „budowa hali sportowej” czasem zdjęcia przedstawiają to samo ale z różnych ujęć – jak radzicie sobie z altami w takim przypadku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *