Czym zajmuje się SEO copywriter? Niezbędne umiejętności.

Czym zajmuje się SEO copywriter?

Prowadzenie bloga firmowego – pobierz planner kontentu (free)
9 września 2019
Testy modułów blogowych w e-sklepach: IdoSell Shop
14 stycznia 2020

Czym zajmuje się SEO copywriter?

Kim jest SEO copywriter? Na czym tak naprawdę polega jego praca?

Jeszcze kilka lat temu SEO copywriter kojarzył się z pisaniem prostych, pozornie mało wymagających tekstów "pod wyszukiwarki”. SEO copywriter był kimś, kto tworzył m.in. precle (z dzisiejszej perspektywy niewiele znaczące teksty nasycone słowami kluczowymi), treści synonimiczne (czyli pisanie tego samego, ale inaczej) czy opisy do popularnych niegdyś katalogów. Taka praca w duże mierze była dość odtwórcza. Wyobraźcie sobie, że musicie napisać 100 precli (a tak bywało) po 1000 zzs na frazę „zegarki damskie” do publikacji na presell pages. Tekst nie musiał być wybitny. Mógł być "jako tako" sklecony, zgodny z regułami języka polskiego i posiadać wymagane słowa kluczowe. Pisanie precli z jednej strony przypominało pracę przy taśmie, ale z drugiej wymagało wiele kreatywności. Od pisania precli zaczynało wielu SEO copywriterów, którzy dziś tworzą już znacznie bardziej wyrafinowane teksty.

Dziś precle, katalogi są już przeszłością. Odgrywają coraz mniejszą rolę w rankowaniu witryny. Nikt już głowy sobie nimi nie zawraca i nie zleca pisania precli. No, chyba że na bardzo, bardzo głębokie zaplecze.

Skoro zatem precle odchodzą do lamusa, to co robi teraz SEO copywriter?

Czy SEO copywriter zajmuje się tym samym co SEO specjalist?

Oczywiście, że nie.

Niemniej jednak zdarza, że zgłaszają się do mnie, którzy chcą pozycjonować swoją stronę.

Praca SEO copywritera w niektórych aspektach jest podobna do pracy specjalisty SEO, ale to nie to samo. SEO copywriter zazwyczaj tworzy oryginalne treści w celu wsparcia strategii specjalisty SEO.

Innymi słowy, praca copywritera SEO jest jednym ze składowych pracy SEO specjalisty. Dobre treści pomagają w pozycjonowaniu witryny, ale to jeden z elementów. SEO copywriter zazwyczaj pracuje na zlecenie SEO specialist. Nigdy odwrotnie.

Warsztat SEO copywritera - czym naprawdę się zajmuje?

Na początku tego artykułu pisałam o tekstach pisanych „pod wyszukiwarki” - preclach, tekstach synonimiczny itp. Jedynym odbiorcą "konsumentem" tych treści była wyszukiwarka, użytkownik się nie liczył. Dziś żyjemy po drugiej stronie lustra. Algorytmy Google są cwane. Nie dają się już nabierać na tego typu sztuczki. Promują tylko to, co jest cenne, co przydaje się osobom korzystającym z wyszukiwarki. Z tego powodu SEO copywriterzy, tworząc teksty w pierwszej kolejności myślą o tym, aby były one wartościowe i użyteczne dla użytkownika.

W poszukiwaniu fraz kluczowych — faza pierwsza.

Pierwszym etapem tworzenia nowego tekstu jest odkrycie intencji użytkowników internetu, które zazwyczaj przybierają formę zestawu najczęściej wyszukiwanych tematów. Pakiet zagadnień w postaci fraz, słów kluczowych SEO copywriter otrzymuje zazwyczaj od SEO specjalisty. Jeśli pracuje na własną rękę i np. redaguje bloga do sklepu internetowego, taką listę słów kluczowych tworzy sam. Siada przed komputerem z kawą w ręku i zanim cokolwiek zacznie pisać, odpala Google Search Console, SEMSTORM, SENUTO, Ubersuggest czy Answer the Public i odkrywa intencje docelowego czytelnika tekstu.

Wyjaśnię to na przykładzie.

Wyobraźmy sobie, że SEO copywriter dostał zlecenie na prowadzenie bloga sklepu internetowego z dekoracjami ślubnymi. Główny celem tego bloga (jak w większości przypadków) jest nakręcenie ruchu organicznego i wspieranie pozycjonowania. Aby osiągnąć ten cel, SEO copy musi dowiedzieć jakie pytania do wyszukiwarki najczęściej pojawiają się w kontekście zagadnienia “dekoracji ślubnych”. Im więcej zapytań, tym większa popularność frazy a tym samym zainteresowanie tematem.

Graf z wynikami zapytań internautów z answerthepublic.com

W związku z tym, że to początek bloga firmowego, copy siada przy narzędziach i wrzuca do nich najbardziej ogólną frazę "dekoracje ślubne".

W tym przypadku copywriter skorzystał z darmowego Answerthepublic.com, które wyrzuciło mu odpowiedzi w postaci pięknego grafu z wieloma pytaniami internautów. W grafice pojawia się fraza "dekoracja ślubna na samochód”. Ta fraza w danym miesiącu zainteresowała ok. 320 użytkowników (czego dowiedział się z kolei z Ubersuggest.com). Uznał, że to dobry temat na pierwszy artykuł blogowy, zwłaszcza że w sklepie klienta znajduje się sporo dekoracji na samochód, do których można linkować.

Zauważcie, że SEO copywriter postanowił napisać tekst wynikający z potrzeb pewnej grupy użytkowników (szacunkowo 320 wyszukujących w danym miesiącu). Pisze dla nich o tym, o czym chcą czytać i czego poszukiwali. Nie wymyśla tematów z sufitu. Nie zastanawia się czy dane zagadnienie kogoś interesuje. SEO copywriter sugeruje się danymi i wie do kogo i o czym pisać.

Ma to sens? Jak najbardziej

Tworzenie tekstu i optymalizacja — faza druga.

Jeśli SEO copywriter wie o czym ma pisać, nie pozostaje mu nic innego jak po prostu stworzyć tekst zgodnie z wytycznymi. Sukces osiągnie się tylko i wyłącznie wówczas, gdy tekst o dekoracji na samochód jest napisany solidnie i merytorycznie. Tylko taki artykuł blogowy zostanie z zainteresowaniem przeczytany przez internautę i usatysfakcjonuje użytkownika. W tym przypadku to system naczyń połączonych. Algorytmy wyszukiwarek są bardzo czułe na słabej jakości treści. Jak wyszukiwarka zorientuje się, że czytelnicy nie czytają tekstu (np. szybko wychodzą ze strony), to zacznie obniżać pozycję artykułu. Dobry SEO copywriter o tym wie. Świadomy SEO copywriter nie napisze słabego merytorycznie tekstu, bo mu się to zupełnie nie opłaca. Artykuły muszą stanowić źródło zadowolenia czytelników — coś, co ich edukuje, bawi lub oświeca. Tylko pisanie takich treści ma obecnie sens.

Mocna merytorycznie zawartość to jedna strona medalu, drugą jest jej właściwa optymalizacja SEO. Po co jest to potrzebne? Google musi mieć treść napisaną w określony sposób, aby zrozumieć, o czym jest strona. Właśnie tutaj zaczyna się to, czego nie wie zwykły copy, a w czym specjalizuje się SEO copy, czyli OPTYMALIZACJA.

Optymalizacja tekstu to takie przygotowanie artykułu, dzięki któremu robot Google mógł lepiej zapoznać się z treścią danego tekstu, wyłuskać z niego główną tematykę, podporządkować treści do konkretnych słów kluczowych. Im lepiej zoptymalizowany tekst, tym większa szansa, że znajdzie się on wyżej w rankingach wyszukiwania (oczywiście pod warunkiem, że jest ciekawy, merytoryczny itd.). Optymalizację treści zaczyna się już na etapie planowania tekstu (np. ustalanie zawartość tematyczną akapitów, tytuły nagłówków), resztę “dorzuca” się już po jego zakończeniu.

SEO copywriter przy tworzeniu artykułu:
wie, jakie powinno być nasycenie słów kluczowych w tekście;
wie, jak długi powinien być tytuł artykułu, żeby wyświetlał się w całości w SERP;
wie, jak powinna wyglądać struktura nagłówków (H1, H2, H3 itd.) i co ma się w nich znaleźć;
wie, jak formatować treść, żeby internauci czytali go z przyjemnością (zobacz: W jaki sposób twoi Klienci czytają stronę internetową?
wie, jak nasycić tekst partial-match anchor;
wie, do czego służy znacznik ALT i potrafi tworzyć dobre opisy do grafik;
zna, zasady linkowania wewnętrznego i potrafi zrobić z tego użytek np. przy prowadzeniu bloga firmowego;
potrafi napisać tekst pod above the fold na mobile, bo dla niego to chleb powszedni;
I wie jeszcze wiele innych rzeczy, które dla przeciętnego użytkownika internetu nie mają znaczenia.

W skrócie - działania on site ma ogarnięte do perfekcji.

Jeśli tekst napisany będzie dobrze i odpowiednio zoptymalizowany jest spora szansa na to, że zostanie zaindeksowany wysoko. Osoby, które będą szukały "dekoracji na samochód" wejdą w link artykułu, przeczytają go i dzięki temu trafią do sklepu klienta. W ten sposób dobre treści napędzą ruch organiczny. Podniesie się również pozycja sklepu z blogiem, na którym znajduje się tak wartościowy artykuł. Jak widać jeden tekst potrafi zdziałać wiele.

SEO copywriter zdaje sobie sprawę, że te detale pomogą w lepszym rankowaniu napisanego przez niego tekstu. To są właśnie rzeczy, które odróżniają copywritera od SEO copywritera. Ten drugi przeszedł bardzo długą drogę od pisania precli, do tworzenia i optymalizacji wysokiej jakości artykułów tematycznych, prawda?

A oprócz tego...

Oczywiście redagowanie dobrych tekstów na bloga czy artykułów tematycznych to jest tylko wierzchołek góry lodowej. Współczesny SEO copywriter nadal redaguje treści mniej skomplikowane. Do nich należą teksty zapleczowe na tzw. zaplecze pozycjonera. Często SEO copywriter tworzy również opisy produktów i kategorii do sklepów internetowych. W praktyce każdy tekst, którego celem jest wspomaganie naturalnego rankowania strony, e-sklepu w wyszukiwarce powinien być pisany przez SEO copywritera. Tylko tekst napisany przez osobę, która zna się na rzeczy, da efekty.

Jakie treści może tworzyć SEO copywriter?

  • opisy kategorii do e- sklepów
  • opisy produktów do e-sklepów
  • teksty zapleczowe
  • artykuły tematyczne
  • artykuły na bloga firmowego/e-sklepu
  • i inne teksty, których celem jest wzmocnienie pozycji strony w wyszukiwarce
Katarzyna Biernacka
Katarzyna Biernacka
Content marketer, copywriter, właścicielka agencji iMedia Solutions specjalizującej się w content marketingu - prowadzeniu blogów firmowych, tworzeniu treści do e-sklepów & SEO copywritingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *